39. Εύα αγώνα δρόμου Πρωτοχρονιάς 2023

στην Trzebnica.

Η παραμονή της Πρωτοχρονιάς έπεσε Κυριακή, οπότε παραδοσιακά πήγαμε για ρεβεγιόν στο δρόμο, ήδη για πρώτη φορά 7. Ξεκινήσαμε με το run number 31 και του χρόνου θα είναι 40!.

Με αφορμή την επερχόμενη επέτειο, έχουν ετοιμαστεί ειδικά μπλουζάκια με τα ονόματα των δρομέων (αποθηκεύτηκε σε 30 listopada). Από την τελευταία μας εκκίνηση, το γραφείο αγώνων και η γραμμή εκκίνησης/τερματισμού στο Δημοτικό Μέγαρο Αθλητισμού και Ψυχαγωγίας άλλαξαν.. Ολυμπιονίκες της Κάτω Σιλεσίας.

Ο καιρός ήταν τέλειος και ο ήλιος έλαμπε. Οι δρομείς πήγαν καλά και ο διοργανωτής ανέφερε ρεκόρ προσέλευσης. Ξεκινήσαμε από ένα στενό δρόμο, συσκευασμένα σαν σαρδέλες σε κουτάκι. Ήταν καλύτερα στη διαδρομή, όλα απλώθηκαν, αν και η συντριπτική πλειοψηφία έτρεξε δύο γύρους – dystans 10 χιλιόμετρα. Ξέχασα πόσο κυματιστή είναι αυτή η διαδρομή με δύο δυσάρεστα ανηφορικά τμήματα.

μου τελείωσε 3 θέση στην Κ40 και ήταν μια μεγάλη έκπληξη για μένα και τελείωσα θετικά τον αγώνα cross-country 2023 έτους.
10Κ: 00:47:40 (3 K40) μέσα 00:50:17