Road Classics Ještěd 2023

Najednou jsme se na poslední chvíli dozvěděli o novém projektu silniční cyklistiky v České republice. – Série soutěží zahrnujících ikonická místa, dechberoucí výhledy a legendární výstupy. Road Classics nabízí soutěže na nejzajímavějších místech – po celé republice. Láká nás zajímavá nabídka, zostaliśmy “otcové zakladatelé” série a vznikla taková epická fotka.
Fotografie. organizátor

Start v Liberci, trasa 107 km s výškovým rozdílem 2350 m. Bude to nejtěžší začátek sezony.
Organizátoři navrhli dvě startovací formule – závod pro závodní cyklisty a pohodovější jízdu, i když stále s časovým omezením. Navíc elegantní prostředí, uzavřené silnice a bohaté bufety s kávou podávanou v šálcích.

Cesta do Liberce je velmi pohodlná a dojeli jsme tam bez problémů. Možnost parkování (volný, uvolnit, u obchodních center) se rychle zaplnily cyklisty, stejně jako trh, kde je připraveno cyklistické městečko. Trochu jsme se ztratili – možná trochu kvůli jazykové bariéře, ale co bylo okamžitě patrné, byla velmi vysoká úroveň organizace. Strat, zábradlí, stany – Připadal jsem si jako na cyklistickém závodě World Tour. Šokovala mě také obrovská účast.
Fotografie. Organizator/ Jakub Nedbal

Wystartowaliśmy, počáteční kilometry – čestný start a pak 7 km jízdy do kopce, dobré ráno. V podstatě neexistovala vůbec žádná rovná plocha, další příjezdová cesta – 8 km a poslední 10,5 km. Neříkám, že to bylo moc těžké, Jel jsem s dobrým přístupem, svým tempem, jen do cíle. Počasí bylo dobré a perfektní, i když při sjezdech bylo trochu chladno, Vítr byl velmi znepokojivý a na některých místech se muselo dávat pozor, jinak “zmizel” kolo z trasy. Byli jsme připraveni na závěrečný sjezd do cíle v Liberci a měli na sobě větrovky.

Vyhlídková trasa byla krásná. Velmi dobrý povrch, v místech – kde byly díry, byla varování a dobrovolníci. Celá trasa byla uzavřena pro dopravu a dokonale zabezpečena a označena. Vše bylo maximálně profesionálně připraveno.

Trasa byla připravena 5 bufety, jsme využili 4. Z tohoto 2 byly extrémně bohaté na kávu podávanou z espresso stroje v šálcích a sendvičích, miniburgery, Občerstvení v italském stylu a široký výběr dortů. Voda, samozřejmě, izotonické, żele, ovoce a všeho dostatek, mimo, že jsme byli spíše vzadu v balíku. 2 bufety (jeden z nich nám chyběl) – řekněme základní – tj. voda, že, owoce, żele, bary… Na końcu podjazdu Ještěd, po ukončení měření času sendvičový bufet, koláče, rozlévané mléko a pivo a poslední v cíli v Liberci v podobě oběda (které bylo dříve nutné vybrat z nabídky). Tak, Při tomto závodě jste rozhodně nemohli mít hlad.

Přehled
Jsme nadmíru spokojeni, že jsme se rozhodli zúčastnit Road Classics a byli jsme okouzleni úrovní organizace. Armáda dobrovolníků, maršálové, policie. Na trase byla spousta lidí, kteří fandili a fandili. Byla to fantastická jízda, mimo, že trasa byla náročná. Těšíme se na zveřejnění harmonogramu soutěže 2024 Určitě si letos něco pro sebe vybereme.