POLJSKI CESTNI MARATON

Ne maram teči maratonov na Poljskem. Edini, ki smo ga vodili doslej – Varšava je bila racionalna izbira, ker nam je dal kvalifikacije. Tokrat me je premamila zelo nenavadna oblika MARATONA CAMINO POLACO in dejstvo, da je bila organizirana prvič. Trasa maratona je potekala po poljski poti svetega Jakoba.
Photo. organizator

Častni start je predviden v Szafarnii v Chopinovem centru po čudovitem Chopinovem koncertu, dejanski start je bil v Golub-Dobrzyńu, in cilj v samem centru Toruńa na Novem mestnem trgu. Organizator je zagotovil prevoz iz Toruńa v Szafarnia in iz Szafarnia v Golub Dobrzyń.

Vse se je odlično izšlo. Zjutraj je v Toruńu čakala množica tekačev, avtobus je prišel pravočasno in šli smo na častni štart v Szafarnio. Štartne številke smo prevzeli v tekmovalni pisarni, dali smo depozit in šli poslušat mini koncert.

Po krajšem ogrevanju smo vzleteli – častno.
Photo. Karolina Rokitnicka

Tekli smo do trenerja in šli v Golub-Dobrzyn, tokrat na pravi začetek.

Priznam, da me je pot presenetila, Računal sem na “asfalt” a okazało się, da tečemo po peščenih gozdnih cestah. Przez 21 km samo gozdovi, polja in le nekaj vasi, asfalt lahko z 2 – 3 km. Vreme je bilo na naši strani, da je motna, temperaturo 17 stopinj Celzija doseči opoldne 22. Popoln za tek!

Premikali smo se zelo umirjeno, brez “pritisk” in red je bil hitro vzpostavljen. Praktično od 10 km tekel sem sam z nekaj tekači stran, byłam drugą kobietą. Druga polovica je vodila skozi vasi, tekli smo po pločnikih, tako kot v Toruńu. Storiti 30 km sem tekel zelo dobro, kriza me je našla 7 km pred ciljno črto. Da 3 km do cilja me je prehitela punca in tako sem končal tek 3 mesto med ženskami (ODPRTO 25).

Organizacijsko se je vse izšlo. Bal sem se teh štartov, transport in zmedo. Organizatorji so imeli prav. Zelo dobro zavarovanje poti – veliko prostovoljcev, gasilci, Policija, mestna straža in odlična signalizacija – nemogoče se je bilo izgubiti. Tam so bile tudi točke za vodo in banane, pa tudi nekaj divjega dodatka. Zame jih je bilo na začetku preveč, potem pa čez 10 km nič. Obupan sem prosil gasilca za vodo in dal mi je plastenko – rešila me je. Z njo sem tekel do naslednje vodne točke. Nisem jedel banan, ker me je bilo strah, zame “zamuljati”, Imela sem geli. Podobno je bilo pred ciljem, obupana sem prosila prostovoljce za vodo, pa je niso – zadnja točka z vodo je bila 3 km pred ciljno črto. Rešila me je.

Na cilju je bil sejem, dobili smo medaljo in topel obrok. Počutil sem se kot na Tajskem, vsi so se zahvaljevali za tek, cenil trud in z udeleženci sejma sem se dobrih nekaj minut pogovarjal o teku.
Zelo sem zadovoljen s tekom in dejstvom, da smo pri tem sodelovali. Zapisan v zgodovini prvega maratona Camino Polaco – zanimivo okolje, zahtevna pot, dobra organizacja.
42K: 03:48:20 (3 ODPRTE ženske) v 04:20:30